Doniczki z kwiatami i zadbane trawniki - pomysły na niewielkie ogrody

Twój przydomowy ogródek nie jest zbyt duży? Chciałabyś posadzić w nim różnorodne kwiaty i krzewy, ale zwyczajnie nie ma na to miejsca? Nic straconego. Podpowiadamy, jak ciekawie zagospodarować niewielkie przestrzenie i zamienić je w piękne ogrody.

Trawniki powodują, że przestrzeń budynku

Tym, co jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego ogrodu - bez względu na to, czy jest mały, czy duży - są zadbane trawniki. Bez tego nie istnieje żaden ogród. Trawniki sprawiają, że przestrzeń wokół domu wygląda bardziej przyjaźnie, jest ożywiona i nasycona soczystą zielenią. Nawet jeśli od ogrodzenia do domu dzieli niewielki skrawek przestrzeni, warto go obsiać trawą. Będzie się zdecydowanie lepiej prezentować niż piach.

Można przyzwolić

Przed domem możemy zasadzić kwiaty. Dodadzą uroku małemu ogródkowi, będą pięknie pachniały, a później ozdobią wazony. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na posadzenie wielu kwiatów wokół domu, rozwiązaniem jest posadzenie ich w ozdobnych donicach. Okrągłe donice ustawić możemy na stopniach schodów, a prostokątne na parapetach okien. Jeśli zamontujemy odpowiednie zaczepy, możemy je także zamocować na ścianie bądź na balustradzie balkonu.

Opłaca wiedzieć, wolno

W sklepach dostępnych jest wiele doniczkowych sadzonek, zarówno z kolorowymi kwiatami, jak i egzotycznymi drzewkami. Warto jednak pamiętać, że nie można ich zostawiać na dworze na zimę. Lepiej przenieść je w ciepłe miejsce i regularnie podlewać.

Jeśli mamy w domu wolne pomieszczenie, możemy tam urządzić zimowe ogrody. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, adaptując do tego celu na przykład werandę.

Chronione przeczekają okres jesienno-zimowy

W pomieszczeniu przeznaczonym na ogród zimowy, musi być utrzymywana optymalna temperatura, a same rośliny muszą być regularnie podlewane. Zapewni im to zdrowy rozwój. Tak zabezpieczone przeczekają okres jesienno-zimowy. Po ustąpieniu przymrozków, będzie można z powrotem wystawić je na zewnątrz, o ile nie są to rośliny jednoroczne.

Radą posłużyć okazję inni ogrodnicy

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak mamy pielęgnować rośliny doniczkowe, najlepiej poradzić się specjalistów. Radą posłużyć mogą nam inni ogrodnicy, udzielający się na coraz liczniejszych forach internetowych.

Zbytnie podlewanie doprowadzi gnicia

Lepiej nie ryzykować żadnych działań na własną rękę, jeśli nie chcemy, by nasza roślina zmarniała. Zbytnie jej nawadnianie doprowadzi do gnicia, a zbyt skąpe do uschnięcia. W nieodpowiednio pielęgnowanych roślinach mogą też rozwijać się choroby.