Drzewa i trawniki w ogrodzie - jak właściwie o nie dbać?

Poświęca sporo czasu pielęgnację, okresowo

Każdy ogrodnik chce, aby jego ogrody były zawsze zadbane i kwitnące. Poświęca więc dużo czasu na pielęgnację, regularnie siejąc, sadząc, nawożąc i podlewając rośliny. Mimo najlepszych chęci, zdarza się czasami tak, że rośliny chorują. Jakie kroki należy wówczas podjąć?

Prewencja sprawą podstawową

Jest rzeczą powszechnie wiadomą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka jest więc rzeczą podstawową. Niezwykle istotną kwestią jest zakup nasion i sadzonek w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Pozwoli to nam uchronić się przed posadzeniem zainfekowanego drzewka czy krzewu.

Pierwotnym okres sadzenia roślin

Sadząc rośliny, w tym drzewa i krzewy, należy mieć na uwadze kilka niezwykle istotnych czynników. Pierwszym jest okres sadzenia roślin. W przypadku drzew i krzewów, najlepsza pora roku to wczesna jesień. Drzewka posadzone w tym okresie mają lepsze warunki do rozwoju. Dzięki temu już na wiosnę będziemy mogli cieszyć się z ich kwitnienia.

Wymagać kupna szczególnych środków

Aby zasadzić drzewka i krzewy, trzeba uprzednio przygotować glebę. Wymagać to będzie zakupu specjalnych preparatów, które dostarczą glebie odpowiednich składników. Na tym jednak nie kończy się pielęgnacja. Drzewa wymagają dużo uwagi. Należy je regularnie przycinać i pryskać,

aby nie rozwijały się choroby.

Sprzymierzeńcem infekcji temperatura

Wśród chorób, jakim ulegają drzewa i krzewy, a nawet trawniki, są zarówno te, spowodowane przez wirusy, jak i te wywołane przez bakterie czy grzyby. Do rozwoju choroby przyczyniają się w dużej mierze owady, które przenoszą bakterie z roślin już zainfekowanych na te zdrowe. Sprzymierzeńcem infekcji jest także temperatura i wilgotność powietrza.

Przyczyną może zaniedbanie

Zdarza się też tak, że do infekcji dochodzi z winy człowieka - na skutek niedostatecznego nawodnienia, nawożenia. Przyczyną może być również zaniedbanie pielęgnacji - jeśli nie usuniemy w porę zainfekowanych pędów, choroba opanuje całe drzewo.

Czasem tymczasem sposób, że pojawia

W większości przypadków wystarczy usunięcie zarażonej części rośliny i zastosowanie odpowiednich środków ochronnych. Bywa jednak i tak, że pojawia się konieczność wycięcia zainfekowanego drzewa. Nie warto z tym zwlekać, jeśli nie chcemy, by zarażeniu uległy pozostałe drzewa, a także inne rośliny.

W codziennej pielęgnacji, jakiej poddajemy nasze ogrody, warto zwracać uwagę na prawidłowy rozwój roślin. Pamiętajmy, że odpowiedniej pielęgnacji wymagają także trawniki, o których często zapominamy, ograniczając ich pielęgnację do koszenia.