Jakie doniczki wybrać? To pytanie zadają sobie osoby, które chcą zająć się amatorską uprawą roślin doniczkowych.
Plastikowe pojemniki są tanie, lecz szybko się nagrzewają i mogą doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego.
Lepsze są doniczki gliniane. Ich kolor odpowiada większości roślin hodowanych w doniczkach. Poza tym są stabilne, niedrogie i sprzyjają oddychaniu podłoża. Jednak nie można ich zostawiać na dworze, ponieważ pod wpływem niskich temperatur mogą popękać i się rozlecieć. Oprócz tego zbyt szybko przesycha w nich ziemia.
Jeśli chodzi o walory wizualne i mrozoodporność, poleca się doniczki terakotowe. Wśród ich zalet należy wymienić również uniwersalny kolor. Lecz nie każdy może wydać tyle pieniędzy do naczynia. Poza tym, tak jak gliniane, powodują bardzo szybkie przesychanie podłoża.
Z mrozem, wilgocią, wiatrem i ciepłem względnie dobrze radzą sobie doniczki wykonane z drewna. Ułożona w nich ziemia oddycha i jednocześnie jest odizolowana od podłoża. Korzenie chronione są przed gorącem i chłodem. Trzeba jednak zainwestować w lakier albo impregnat, który uchroni drewno przed próchnicą.
Do zawodowej uprawy roślin eksperci zalecają doniczki torfowe, które są ekologiczne i obniżają koszty jednostkowe produkcji. Natomiast donice do bonsai mogą być podarowane jako prezent do biura, mieszkania.